Ana Sayfa Steroid gerçekten zararlı mıdır?

Steroid gerçekten zararlı mıdır?

STEROİD VE SPOR

Özellikle uluslararası düzeyde modern yarışma sporlarının gittikçe acımasız hale gelmesi, zafer coşkusu ve sportif başarıların getirdiği sosyal ve ekonomik ödüller her geçen gün sporcuların mümkün olan herhangi bir yolla performanslarını arttırmaya zorlayıp doping kullanımını özendirmektedir.

Fakat bunların adeta madalyonun ters tarafı olan zararlı yönleri, zafer sarhoşluğu ve alınan dereceler neticesinde hiç görülmemekte ve daha sonra acı gerçeklerle karşılaşılmaktadır.

Sağlığı tehdit eden en önemli zararları:

  • Karaciğer ve böbrek bozukluklarına yol açar.
  • Vücudun normal kapasitesi üzerine çıkıldığından, kas ve eklem sakatlıklarına neden olur.
  • Cinsel performansta denge bozulmakta, erkekler kısırlaşmaya kadınlar ise erkekleşmeye başlamaktadır.
  • Kanser tehlikesi yaratmaktadır. Bu tür ilaçlar hücre bölünmesini hızlandırmak suretiyle protein metabolizmasına etki eder. kanserde bir hücre olduğundan bu hücrelerinde bölünmesi hızlanır ve kanserin ortaya çıkmasına veya ilerlemesine etken olur.
  • Prostat büyümesi ve tahribatına neden olur.
  • Çoğu zararlı etkiler zamanla ortaya çıkacağından ilerde birçok rahatsızlığa uygun bir ortam hazırlar.
  • Vücutta su tuttuğu için yarışmacı için dezavantaj teşkil eder.
  • Kan basıncını arttırır ve kalp hastalığına neden olur.

Bütün bu sayılan yan etki ve zararları ile birlikte, bunları ortadan kaldırmak için daha başka ilaçlar kullanılmasını gerektirerek metabolizmanın yorulmasına neden olur.

Steroidlerin Yan Etkileri:

Steroidler, kullanılan ilaçların cinsine göre sporcuya çeşitli açılardan etki yapar. Güç, kuvvet dayanıklılık, kas gelişmesi, güven duygusu, yağ yakması v.s. gibi sporcunun arzuladığı etkiler sağlarken, diğer taraftan fiziksel ve moralman olarak da ters yönde etkiler. Anabolik, androjenik steroidler toksik olduğundan karaciğerde birikerek, karaciğerin dokusunu bozarak, muhtelif karaciğer hastalıkları ve sonuçta kanser ve ölüme kadar götürürler. Bunların zararı bazen seneler sonra da çıkabildiği gibi, tedavileri de seneler sürebilir. Uzun süreli kulanımlarda karaciğer testleri kötü çıkar. Bu ilaçların zararlı yan etkileri yaş, kadın veya erkek, çocuk, büyük, yaşlı, vücut yapıları, metabolizmaya göre de kişiden kişiye değişir. Hormonal işleyişleri bozar. Hipofiz kanalıyla da erkek yumurtalıklarını etkileyip erkekliğin kaybına yol açar. Erkek sporcularda, göğüs uçları sivrilerek büyür. Buna gynecomastia (Jinekomasti) denmektedir.  Su toplayıp kilo arttıkça, kaslar kadınımsı yumuşak görünüm kazanır. Erkekte, kadın östrojen hormonu seviyesini yükseltir. Bu da daha birçok değişik açılardan vücutta kadınsı özellik belirtilerini arttırır. Bunlar Steroid çeşitleri ve her vücudun etkilenmesine göre değişir.

Derideki en önemli etki sivilceler (Akne)’dir. Sporcunun teni yaralı bir görünüm kazanır.  Bu sivilceler, sporcuların sırt, omuz göğüs ve yüzlerinde meydana gelir.

DOĞAL DOPİNG

Doğal dopingte en önemlisi beslenmedir. Sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeği ile birlikte, öğle-akşam arası yenilecek ara öğünler ve supplementlerdir. Bunun dışında derin bir uyku GH hormonunu faaliyete geçirir GH yağ glikojen depolarını erittiğinden vücutta yerleşmiş bulunan yağları yağ asitlerine çevirerek yağ asitleri halinde enerjiye dönüştürerek kana gönderilmesine yardımcı olmaktadır.

Supplementlerde ise; protein, glutamin, arginine+ornithine+lysine (AOL), BCAA, B serisi vitaminler, C vitamini ve Tribulus Terrestris özellikle de kas yapılanması ve büyümesine yardımcıdır.

Sağlıklı günler.

 

Enis GÜVEN 

Fitwork Fitness Management 

Fitness Trainer 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

en popüler

Erkek Kaş Alma

Erkekte kaş alma günümüzde tüm bakımlı erkeklerin vazgeçilmezi olmuştur. Erkekte kaş alma ve kaş alımıçok önemli bir konu olup yazımızdaki kurallara dikkat etmek gerekir. Köprüleri Yıkın Günümüzde...

2020 Erkek Modası

2020 erkek modası detayları 2020 ile yeni bir yıla başlarken yeni ufuklar, yeni bakış açısı fikirler beklediğinizi bilsem de aslında yaşadığınız ve geçmişte kalan zaman...

Kilolu Erkekler Nasıl Giyinmeli

Kilolu erkekler günlük hayat da nasıl şık , spor ve fit görünebilir? Kilolu erkek ya da halk arasında şişman erkek giyimi nasıl olmalıdır? Türk erkekleri yemek...

Parfüm Nasıl Seçilmelidir

HAPSEDİLMİŞ KOKULARIN ÖYKÜSÜ:PARFÜM Parfüm, hoş koku vermek amaçlı kullanılan, aromatik bileşikler ve kokulu uçucu yağlar içeren sabitleyici bir çözücü karışımına sahip bir kişisel bakım tamamlayıcısıdır. Bilimsel...