Ana Sayfa Spor ve Beslenme Spor yaparak kilo alma – kilo verme

Spor yaparak kilo alma – kilo verme

Merhaba;

Yeni bir makale ile karşınızdayız. Spor salonu tabelalarında sıkça karşılaştırğımız “kilo alma – kilo verme” konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Burada iki neden karşımıza çıkmaktadır. Bunlarda birincisi aldığımız kalori miktarı, ikincisi ise vücut tipimiz (yapısı).

Kalori :

Besinlerin sahip oluğu enerji miktarı olarak adlandırabiliriz ve her besin maddesini sahip olduğu kalori miktarı değişkendir. Besinlerin kalorilerinin ne kadar ve hangi kaynaklardan (protein, yağ, karbonhidrat) olduğu önemlidir.

Bir gram olarak Proteinler ve Karbonhidratlar 4, Yağlar ise 9 kaloridir. Vücudunuzun günlük kalori ihtiyacını belirlemeli, ve antrenmanlarınıza göre yüzdelerini ayarlayıp bir beslenme şekli oluşturmanız gereklidir. Konu ile alakalı detaylı bilgiyi daha önceden https://erkekrehberi.com/vucud-gelistirme-ve-beslenme/ adresimizdeki makalemizde belirtmiştik. Burada bilmeniz gereken detay ise, vücudunuzun ihtiyacı olandan fazla alacağınız her kalorinin size kilo (çoğunlukla yağ) olarak geri döneceğidir.

spor yapmak ve şişmanlık

Vücut Tipi (yapısı):
Daha önce Kişiye özel Antreman Programı

adresinde vücut tipine göre antrenmanlardan bahsetmiştik. Bu makalemizde bu vücut tiplerinin beslenme ile ilişkisine değineceğiz.

Ektomorf yapılı bireyler, kilo almakta zorlanırlar, metabolizmaları hızlıdır. “yiyorum ama kilo alamıyorum” diyorsanız, ektomorf bir yapınız vardır. Yukarıdaki makalede belirttiğimiz şekilde antrenmanlarınızı düzenler ve protein ağırlıklı beslenirseniz, alacağınız kilolar genelde kas kütlesi şeklinde olacaktır.

Mezomorf yapılı bireyler ise kilo alıp vermekte diğerlerine nazaran daha şanslıdır. Bulk (kilo alma) dediğimiz ve definasyon (yağ kaybı-süzülme) dediğimiz dönemleri diğerlerine nazaran daha kolay gerçekleştirebilirler. Protein ağırlıklı, karbonhidrat orta ve yağ oranı düşük bir beslenme ile hedeflerine çok kolay ulaşabilirler.

Endomorf (yağlı-kaslı) olarak belirttiğimiz bireyler ise daha düşük metabolizma hızına sahiptir. Mutlaka daha az karbonhidrat ve yağ oranı düşük besin maddelerinden yararlanıp kendilerine özel olarak hazırlanmış antrenman programları ile diğer vücut tiplerine nazaran daha uzun vadede istedikleri vücuda erişebilirler.

Yukarıdaki maddelere uyarak yapacağınız düzenli antrenman, düşük-orta glisemik indekse dayalı beslenme ile vücudunuz bir uyum kazanacaktır. Eğer fazla kilonuz var ise mutlaka kilonuzu kaybedecek, kilonuzun düşük olmasından şikayetçi iseniz özellikle kas kazanımı şeklinde kilo alacaksınız.

Sağlıklı günler.

Enis GÜVEN
Fitwork Fitness Management
Fitness Trainer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

en popüler

Erkek Kaş Alma

Erkekte kaş alma günümüzde tüm bakımlı erkeklerin vazgeçilmezi olmuştur. Erkekte kaş alma ve kaş alımıçok önemli bir konu olup yazımızdaki kurallara dikkat etmek gerekir. Köprüleri Yıkın Günümüzde...

2020 Erkek Modası

2020 erkek modası detayları 2020 ile yeni bir yıla başlarken yeni ufuklar, yeni bakış açısı fikirler beklediğinizi bilsem de aslında yaşadığınız ve geçmişte kalan zaman...

Kilolu Erkekler Nasıl Giyinmeli

Kilolu erkekler günlük hayat da nasıl şık , spor ve fit görünebilir? Kilolu erkek ya da halk arasında şişman erkek giyimi nasıl olmalıdır? Türk erkekleri yemek...

Parfüm Nasıl Seçilmelidir

HAPSEDİLMİŞ KOKULARIN ÖYKÜSÜ:PARFÜM Parfüm, hoş koku vermek amaçlı kullanılan, aromatik bileşikler ve kokulu uçucu yağlar içeren sabitleyici bir çözücü karışımına sahip bir kişisel bakım tamamlayıcısıdır. Bilimsel...