Protein tozu kilo aldırır mı?

0
363

SPOR VE PROTEİN SUPPLEMENTLERİ

Bu makalemizde sporcular için hazırlanan supplementlerden “protein” suplementini yarar ve zararlarını ele alarak anlatmaya çalışacağız. Bu konu gerçekten çok kapsamlı ve bize gelen sorulara da cevap olacak şekilde.

Proteinler, amino asitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanması sonucu oluşan büyük organik bileşiklerdir. Proteinler, açlık anında en son tüketilirler. Kimyasalsindirimlerimidede başlar. Proteinler hücrelerin temel yapı taşını oluştururlar. Vücudumuzdaki kaslardan spermlere kadar tüm hücreler proteinden oluşur.

Proteinin önemi, özellikle de vücut geliştirme ve bu gibi ağır dayanıklılık gerektiren spor dalları sporcuları için yüksektir. Antrenman ve müsabakalarda kaslarda mikro düzeyde yıpranmalar meydana gelir, bunun en iyi ilacı da proteindir. Protein gereksinimi konusunda birçok fikir ortaya atılsa da, genel olarak 1.2 – 1.7 gr X vücut ağırlığı’ dır.!

Protein Supplementleri

İçeriğindeki glutamin ve bcaa (lözin, izolözin, valin) ile kas gelişmesi ve yenilenmesi için gerekli proteinleri içermektedir. Piyasada farklı çeşitleri bulmak ta mümkündür.

Whey Protein; avantajlarından biri de diğer protein kaynaklarını da içermesidir. Valin, lösin, izolösin yüksek yoğunlukta devam eden egzersiz sırasında ki enerji için ilk bozulan amino asitlerdir . Elzem olmayan amino asit, Glutamin immün sistem tarafında kullanılan yeğane amino asittir. (Bounous ve Gold, 1991)

Kazein; Yiyecek kaynağına yakın olan yüksek BV (77) protein içerir. Kazein, glutamin amino asidini (yaklaşık %20) daha çok içerir. Sporcular tarafından “gece proteini” olarak tanımlanmaktadır. Vücutta diğer proteinlere nazaran daha uzun süre kalabilmekte, ve ağır antrenman-müsabaka sonrası gerekli yenilenme süresine katkısı büyüktür.

Soya Proteini; Soya proteini kas büyümesi için anahtar amino asitlerin saklanmasında önemlidir. Bu amino asitler  soya proteinin %36’sını oluştururlar. Forsythe, 1995 araştırmasında soya proteinin tiroit hormonu üretimini arttırdığını ortaya koymuştur.

Yumurta Proteini; Yapılan araştırmalar besinler içindeki en kaliteli proteinin yumurtada olduğunu göstermiştir. Ayrıca yumurta dışarıdan alınması gerekli olan amino asitleri dengeli ve yeterli miktarda içerir. Vücuda gerekli olan başta A, B, D ve E ve birçok vitamini yüksek oranda barındırır. Yumurta proteini BV 100’e sahiptir.

 

Tüm bunların yanı sıra fazla protein alımının faydası olmadığı bilinmektedir. Hatta yüksek protein alımında yan etkiler ; dehidrasyon, kalsiyum kaybı, böbrek ve karaciğer tarhibatı vb.

 

 

Sık Sorulan Sorular

 

Protein tozu kilo aldırır ?

Protein tozları kalori açısından düşüktür. Fakat gereksiz ve fazladan alınan her kalori mutlaka size kilo aldıracaktır.

Protein tozu kullanıp bıraktıktan sonra kaslarım sarkar ?

Kaslarınız eski gerginliğini ve hacmini kaybederse bir miktar sarkıntıya uğrayacaktır. Fakat bunun suçlusu protein tozu değil, antrenmanları aksatan, beslenmenize dikkat etmeyen sizsiniz.!

Protein tozunu bıraktıktan sonra söner miyim?

Protein tozları size antrenman sırasında oluşan yıpranmaların tamiratı ile ilgilenir. Vücudunuz ise bir sonraki antrenmanda daha iyi sonuç verebilmek için kaslarınıza büyümesi için sinyal gönderir. Bazı protein tozları içinde “kreatin” de bulunmaktadır. Bu madde ATP üretiminde baş rolü oynamaktadır. Fakat aynı zamanda fazlası vücudunuzda su tutmasına yol açar. Protein tozunu kullanmayı bıraktığınızda fazladan tutulan su vücuttan atılır, aynı zamanda kaslarınızı da yeteri kadar besleyemediğinizde bir miktar hakim kaybına uğrarsınız. Protein tozunu bu konuda da suçlamak yine yanlıştır.

Sağlıklı günler.

 

Enis GÜVEN 

Fitwork Fitness Management 

Fitness Trainer 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz