Ana Sayfa Giyim & Moda İş görüşmelerinde nasıl giyinmeli

İş görüşmelerinde nasıl giyinmeli

İş görüşmelerinde nasıl giyinilmeli, İş görüşmelerinde nasıl giyinmeli, mülakatlarda nasıl giyinilmeli?

 

Mülakatta giyinilen kıyafetler güçlü bir ilk izlenim yaratacaktır. Eğer doğru kıyafetleri seçerseniz mülakatı yapan yetkili tarafından daha pozitif bir şekilde değerlendirilirsiniz. Fakat işe uygun bir şekilde giyinmezseniz şansınız azalacaktır.

 

Mülakatlarda gösterişli ve son moda kıyafetler yerine daha muhafazakâr kıyafetler seçilmelidir. Mülakatta kıyafetiniz değil siz konuşulmalısınız.

 

Şimdi nasıl giyinilmesi gerektiğine gelelim. Öncelikle yaz mevsiminde hava ne kadar sıcak olursu olsun kravat mülakat giyimi için vazgeçilmez bir aksesuardır.

 

Sırayla giyim tercihlerimiz nasıl olmalı bir göz atalım;

 

Takım Elbise: Seçtiğimiz takım elbisenin rengi denizci mavisi, lacivert veya siyah olmalıdır. Seçtiğiniz kravatın rengi ise açık gri tonlarında olabilir. Siyah takım elbise, beyaz gömlek ve siyah kravat gibi keskin kontrastlardan kaçının. Bu çok fazla resmi olacak ve bir cenaze kıyafeti gibi gözükecektir. Daha çok mavi ve gri tonları tercih edilmelidir. Düz renkler en iyisidir fakat hafif çizgiler de kabul edilebilir. Yün veya yün karışımı olan kumaşları tercih edin.

 

Gömlek: Kısa kollu gömlekler mülakatlar için uygun değildir. Beyaz veya açık renkli bir gömlek giyin. Son dönemlerin modası koyu renkli bir kravat ile birlikte lacivert, koyu kahverengi veya denizci mavisi gömleklerdir. İdari iş mülakatları için muhafazakâr görünülmelidir. Fakat bir satış ve pazarlama işi için yumuşak renk kombinasyonları seçilmelidir. Her gömlek seçiminde desenli ve üzerinde marka amblemi olan gömleklerden kaçınılmalısınız.

 

Kravat:   Saf ipek kravatları tercih edin. Bunlar kolay kırışmaz böylece zarif ve profesyonel gözükür. Kravat takım elbisenizle uyuşmalıdır. Çizgili veya hafif benekli kravatlar tercih edinilebilir ancak geniş ve çok gösterişli desen ve renkleri olan kravatlardan kaçınılmalıdır.

 

Ayakkabılar: Ayakkabılar sandalet veya mokasen şeklinde olmayan siyah, deri ve bağcıklı olmalıdır. Bağcıklı ve sivri uçlu ayakkabı güvenilir bir seçim olacaktır. Ayakkabılarınızın boyalı ve temiz olduğundan emin olmalısınız. Kahverengi deri ayakkabı da tercih edilebilir fakat siyah deri ayakkabı daha profesyonel kabul edilir.

 

Çoraplar:  Çoraplar takım elbiseyi tamamlamalıdır. Seçilecek çorap bacak bacak üstüne attığınızda açılmayacak uzunlukta olmalıdır. Çorabınızın üst kısmındaki lastik sıkı olmalıdır. Buruşuk ve sarkık çoraplardan kaçının!

 

Aksesuarlar:  Sade ve düz bir kol saati uygun olabilir ancak genel olarak evlilik yüzüğünüz dışında bir aksesuar taşımayın. Kolye veya küpe gibi aksesuarlarınızı evde bırakın.Sade olması koşuluyla kol düğmesi tercih edilebilir.

 

Duygu Ündeğer

Moda ve Stil danışmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

en popüler

Erkek Kaş Alma

Erkekte kaş alma günümüzde tüm bakımlı erkeklerin vazgeçilmezi olmuştur. Erkekte kaş alma ve kaş alımıçok önemli bir konu olup yazımızdaki kurallara dikkat etmek gerekir. Köprüleri Yıkın Günümüzde...

2020 Erkek Modası

2020 erkek modası detayları 2020 ile yeni bir yıla başlarken yeni ufuklar, yeni bakış açısı fikirler beklediğinizi bilsem de aslında yaşadığınız ve geçmişte kalan zaman...

Kilolu Erkekler Nasıl Giyinmeli

Kilolu erkekler günlük hayat da nasıl şık , spor ve fit görünebilir? Kilolu erkek ya da halk arasında şişman erkek giyimi nasıl olmalıdır? Türk erkekleri yemek...

Parfüm Nasıl Seçilmelidir

HAPSEDİLMİŞ KOKULARIN ÖYKÜSÜ:PARFÜM Parfüm, hoş koku vermek amaçlı kullanılan, aromatik bileşikler ve kokulu uçucu yağlar içeren sabitleyici bir çözücü karışımına sahip bir kişisel bakım tamamlayıcısıdır. Bilimsel...