Ana Sayfa Erkekte güneş koruyucu krem

Erkekte güneş koruyucu krem

ERKEK GÜNEŞ KORUYUCU SEÇERKEN

Güneş koruyucu krem  alırken en yüksek koruma faktörü olsun yeter mantığı ülkemizde iyice yerleşti. Güneş koruyucu krem kullanmaları gerçekten çok güzel bir durum ama doğru ürünü alıyor musunuz?

Güneş koruyucu kremleri üstünde yer alan terimlerden biri olan UV-A ve UV-B  nedir?

UV ışınları üç kısıma ayrılır;

  • Ultraviyole-A (UVA),
  • Ultraviyole-B (UVB)
  • Ultraviyole-C (UVC) ışınlarıdı

Atmosferin koruyucu tabakası sayasinde biz ancak UV-A ve UV-B ışınlarını hissederiz. Güneş koruyucuların üstünde UV-A ve UV-B ibaresi hangi ışına karşı koruma özelliğinin olduğunu belirtmek için yazıyor.

Düyaya yansıyan ultraviole ışınların %95’inin UVA ışınları oluşturmaktadır.

  • UVA ışınları acısızdır ve cildin derinine işleyerek alt katmanlardaki hücrelere ulaşır. Serbest radikallerin oluşmasını sağlar foto yaşlanmaya, pigmentasyon bozukluklarına, güneşe hassasiyete ve cilt kanserine neden olur.

Dünyaya yansıyan ultraviole ışınlarının %5’inide UVB ışınları oluşturmaktadır.

  • UVB ışınlarının enerjileri çok yüksektir. Güneş yanıklarına, alerjik reaksiyonlara ve cilt kanserlerine neden olur.

Güneş koruyucu krem alırken UV-A ve UV-B koruma özelliğine dikkat edin. Güneşten koruyucu ürünler de ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerini önemli ölçüde engelleyebilir.

Güneş koruyucuların üzerinde yer SPF güneşten koruma faktörünü belirtmek için yer almaktadır.Güneş koruyucunuzun koruma faktörünü seçerken cilt yapınıza uygun formda olanı tercih edin.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) güneş koruyucuların durgun su ortamında deride 80 dakika kalması gerektiğini ön görür ve koruyucu ürünlere ait standartları buna göre düzenler. Deniz ve havuz kenarında kullanacağınız güneş koruyucunuzun suya dayanıklı olmasını da dikkat edin.

Bedriye DENİZ

Kişisel Bakım Koçu Ve Kozmetik Danışmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

en popüler

Erkek Kaş Alma

Erkekte kaş alma günümüzde tüm bakımlı erkeklerin vazgeçilmezi olmuştur. Erkekte kaş alma ve kaş alımıçok önemli bir konu olup yazımızdaki kurallara dikkat etmek gerekir. Köprüleri Yıkın Günümüzde...

2020 Erkek Modası

2020 erkek modası detayları 2020 ile yeni bir yıla başlarken yeni ufuklar, yeni bakış açısı fikirler beklediğinizi bilsem de aslında yaşadığınız ve geçmişte kalan zaman...

Kilolu Erkekler Nasıl Giyinmeli

Kilolu erkekler günlük hayat da nasıl şık , spor ve fit görünebilir? Kilolu erkek ya da halk arasında şişman erkek giyimi nasıl olmalıdır? Türk erkekleri yemek...

Parfüm Nasıl Seçilmelidir

HAPSEDİLMİŞ KOKULARIN ÖYKÜSÜ:PARFÜM Parfüm, hoş koku vermek amaçlı kullanılan, aromatik bileşikler ve kokulu uçucu yağlar içeren sabitleyici bir çözücü karışımına sahip bir kişisel bakım tamamlayıcısıdır. Bilimsel...