Ana Sayfa Spor ve Beslenme Cardio Programı ve İdeal Nabız

Cardio Programı ve İdeal Nabız

CARDIO PROGRAMI

 

Herkese merhaba.

Yeniden ve yeni bir makale ile karşınızdayız. Bugünlerde sıkça duyduğum “hocam kaçta koşayım?” ya da “hızım kaç olsun?” gibi soruların cevabını uzun uzadıya ve bilimsel olarak vereceğim.

Her birey birbirinden farklı olduğu gibi (yaş-cinsiyet-fiziksel özellikler-kilo vs..) cardio yapabilmesi için gerekli nabız aralığı da farklıdır. Nabız aralığını belirlerken cardionun şiddetini de ön planda tutmalıyız. Şimdi vereceğim örnek ile daha da açıklamaya çalışacağım.

30 yaşında –sigara içen – spor yapmayan – 80 kg lik birey

30 yaşında – sigara içmeyen – düzenli spor yapan – 80 kg lik birey

Şimdi bu iki farklı kişideki dinlenik kalp atım hızı da farklıdır. Dinlenik nabzınızı sabah uyanır uyanmaz yatağın köşesine oturup işaret ve orta parmağınız ile en rahat boynunuzdan, diğer el bileğinizden ve dirsek iç kısmından bulabilrsiniz.

nabız ölçme

  1. örneğimizin dinlenik nabız hızı 80
  2. örneğimizin dinlenik nabız hızı 64 olduğunu varsayalım.

 

FORMÜLÜMÜZ :

220 – YAŞ – D.N. x 0.70 (örnek cardi şiddeti) + D.N.

1.Örnek:

220 – 30 – 80 x (0.70) + 80 = 157

2.Örnek:

220 – 30 – 64 x (0.70) + 64 = 152

Gördüğünüz üzere %70 lik şiddetli bir cardio programında arada 5 nabız atımlık bir fark var ve bu aradaki fark koşu bandında biraz da farklı.

Spor yapmayan örneğimiz 157 nabız atımına tahmini olarak 8.5 tempolu bir koşuda ulaşırken, diğer örneğimiz için geçerli olan 152 nabız atımına tahmini 10-11 km/s hızda ulaşacaktır. (kişiden kişiye değişir..!)

Cardio için kullandığınız ekipman ne olursa olsun mutlaka ilk etapta düşük seviyede birkaç dakika içerisinde nabzınızı yavaş yavaş arttırın ve cardio sonunda mutlaka birkaç dakika soğuma yapıp nabzınızı düşürün.

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak ve karvonen formülünü kullanarak doğru nabız aralığınızı bulup buna göre bir plan oluşturmanızı tavsiye ederiz.

 

 

Enis GÜVEN
Fitwork Fitness Management
Personal
Fitness Trainer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

en popüler

Erkek Kaş Alma

Erkekte kaş alma günümüzde tüm bakımlı erkeklerin vazgeçilmezi olmuştur. Erkekte kaş alma ve kaş alımıçok önemli bir konu olup yazımızdaki kurallara dikkat etmek gerekir. Köprüleri Yıkın Günümüzde...

2020 Erkek Modası

2020 erkek modası detayları 2020 ile yeni bir yıla başlarken yeni ufuklar, yeni bakış açısı fikirler beklediğinizi bilsem de aslında yaşadığınız ve geçmişte kalan zaman...

Kilolu Erkekler Nasıl Giyinmeli

Kilolu erkekler günlük hayat da nasıl şık , spor ve fit görünebilir? Kilolu erkek ya da halk arasında şişman erkek giyimi nasıl olmalıdır? Türk erkekleri yemek...

Parfüm Nasıl Seçilmelidir

HAPSEDİLMİŞ KOKULARIN ÖYKÜSÜ:PARFÜM Parfüm, hoş koku vermek amaçlı kullanılan, aromatik bileşikler ve kokulu uçucu yağlar içeren sabitleyici bir çözücü karışımına sahip bir kişisel bakım tamamlayıcısıdır. Bilimsel...