Bulk Dönemi Ve Kas Parçalama

0
445

BULK DÖNEMİ VE KAS PARÇALAMA

 

Herkese merhaba.

 

Yeniden ve yeni bir makale ile karşınızdayız. Bugünkü konumuz biraz tartışma yaratabilir. Klasikleşmiş ve birçok profesyonel sporcunun dahi yıllardır yarışma öncesi ve kış döneminde yaptığı “BULK” planını size bir kez daha düşündürecek bir yazı olacak bu.

 

Öncelikle BULK nedir?

 

Bulk, özelliklede “kış döneminde” yapılan kilo ve hacim alma çalışmasıdır. Kişi hem protein hem de fazlasıyla karbonhidrat açısından zengin bir beslenme programı oluşturur. İlk etapta kilo alma işlemi uygulanır ki aynı zamanda bir miktar kas hacminde de artış gözlemlenir.

 

Sonraki aşamada ise kişi tekrardan eski programına geri döner, karbonhidrat alımını azaltır, yağı neredeyse “0” noktasına indirmeyi planlar ve antrenman programında drop setler vs. gibi uygulamalarla birlikte cardio programını birleştirerek, yağ yakımını arttırarak daha belirgin ve parçalı kaslar elde etmeye çalışır.

 

Bu tip bir çalışma ile elde etmek istediğiniz sonuca ulaşmanız ortalama 2-3 ay gibi bir süre gerektirir. Tabi istediğiniz kiloya daha hızlı da ulaşabilirsiniz fakat bu kas hacminden ziyade yağ oranındaki artışla birlikte oluşur.

 

Bu 2-3 ay içersinde yapacağınız antrenmanları, beslenmenizdeki dengesizliği ve kalori artışını, ayrıca alacağınız supplementleri düşünecek olursak daha iyi bir fikrimiz var;

 

Önerilerimiz;
-Kendinizi bir süre dinlendirin.

-Kas kütlenizde artış sağlayabilecek supplementlere yönelin.

-Antrenman sürenizi max.50 dakika olarak sabitleyin. (testosteron-glükokortigoid)

-Ciddi anlamda diyet yapın. (Bir sonraki yazımızda diyeti ele alacağız)

-Antrenman kadar önemli olan DİNLENMEYİ es geçmeyin, 23:00 dan sonra ışıktan yoksun bir yerde uyumanız, hormonel dengeniz için idealdir.

 

Makalemiz bazı profesyonel arkadaşlara basit gelebilir fakat, HERKESİN ANLAYABİLECEĞİ BİR DİLDE yazmamız gerektiği kanaatindeyiz.

 

Enis GÜVEN
Fitwork Fitness Management
Personal
Fitness Trainer

[su_button url=”http://www.bakimlierkek.com.tr/enis-guven-spor-danismani.html” target=”blank” style=”glass”]Uzman ve danışmanlık sayfasını gör[/su_button]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz